CDN Nedir ? (Content Delivery Network)

CDN Nedir ? (Content Delivery Network)

CDN Nedir ? (Content Delivery Network)


CDN Nedir ? (Content Delivery Network)
Sizlere yüksek trafikli web sitelerinde kullanılan trafik aktarma ve bulut teknolojisi olan CDN (Content Delivery Network) hakkında biraz bilgi vermek isterim.
 
CDN Content Delivery Network kelimelerinin kısaltması (içerik paylaşım ağı, içerik dağıtım ağı) anlamına gelen, web sitenizin yayım ağına göre dilerseniz müzik, dilerseniz video yada tasarım dosyaları Css, JavaScript yada en yaygın kullanılan resim dosyalarınızın barındırıldığı ağa verilen isimdir. Tasarımınız sayfalamalarda yüzlerce resim ve onlarca tasarım dosyası barındırıyor ve siz bunları hızlı şekilde açmak istiyorsunuz, CDN ile paylaştıracağınız birkaç sunucu üzerinden (resim sunucusu, tasarım CSS sunucusu vs.) kullanıcılarınıza çok daha hızlı açılmasını sağlayabilir, sunucu yükünüzü de minimize edebilirsiniz. Bu şekilde arama motorları tarafından siteniz hızlı açıldığından SEO etkisi görecek sıralamalarınız daha üst sıralara çıkmasına da fayda gösterecektir.
 
Genellikle uluslararası kullanılan sistemlerde, hiti dünya üzerinde dağılan bir web sitesini ele alırsak en fazla hit çeken ülkelere göre tasarım dosyaları farklı sunucularda barındırılabilir, açılışa göre istemci ülkelere o ülkeye en yakın sunucudan CDN hizmeti ile tasarım ve resim dosyalarınızı ön plana çıkartabilirsiniz. bunun için alan adınıza alt bir alan adı açarak örn: https://tr.cdn.renkweb.com, https://de.cdn.renkweb.com, https://ru.cdn.renkweb.com aynı ülkede birden fazla sunucularda ise https://de1.cdn ve https://de2.cdn. dağıtım yapmanıza örnek verilebilecek adresler olarak gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

RENKWEB Tanıtım Videosunu

İzlediniz mi ?
İSTEKLERİNİZİ
GERÇEKLEŞTİRELİM


Teklif sayfamızdan alacağınız hizmetin teklif formunu doldurarak daha hızlı hizmet teklifi alabilirsiniz.

Sizde hemen teklif formunu doldurarak ne hizmeti almak istediğiniz detaylandırınız.

TEKLİF İSTE